Żarnów w internecie! Twoje Informacje o okolicy

Jesteś 239689 gościem strony.     Pozostałe Statystyki >>>
STRONA GŁÓWNA    INFORMACJE    HISTORIA    : PRZYRODA I GEOGRAFIA :    NICOLAUS    GALERIA    FORUM    LINKI    KONTAKT    ANKIETY    WSPARCIE
Położenie geograficzne    Ukształtowanie    Flora i fauna    Gleby    Klimat    Pomniki przyrody    : Surowce :    Rezerwaty
Forum zawiera 598 wpisów, zaś ostatni to:

dada666: odnośnie wpisu dotyczącego rozstrzelanych niemców- matka opowiadała że jak się wojna kończyła, to na (......)

Forum Internetowe >>>
Czy wiecie, że...

W okresie międzywojennym istniała w Żarnowie prywatna szkoła żydowska dla chłopców, prowadzona przez miejscowego rabina...
Wybrane zdjęcie z galerii:Odwiedź galerię >>>
Prześlij sugestie, pomysły,
uwagi, wykryte błędy,
informacje:


Twój adres email:

Treść wiadomości:


Poleć stronę znajomemu:

Twój adres email:

Email znajomego:


Surowce

Gmina Żarnów zasobna jest w surowce mineralne, mające duże znaczenie dla regionu. Są one jego naturalnym bogactwem, źródłem dochodów, ale i jednocześnie nieodnawialnym elementem środowiska przyrodniczego. Każda eksploatacja surowców, pozostawia nieodwracalne zmiany w środowisku naturalnym, mogące prowadzić do jego degradacji.
Do podstawowych bogactw mineralnych regionu należą: rudy żelaza, piaskowce drobnoziarniste i surowce ilaste.
Ruda żelaza, w przeważającej ilości złoża syderytu ilastego (choć przed laty stwierdzono tu również istnienie niewielkich ilości rud hematytowych, limonitowych i oolitowych), występuje w utworach gliny zwałowej i piaskowca we wschodniej części gminy i na terenach przyległych, należących do Konecczyzny. Największe, od wieków eksploatowane kopalnie rudy, znajdowały się w Łysej Górze, 3 km od Żarnowa. Dostarczano z nich surowiec m.in. do pieców hutniczych w Kołońcu i Rudnej Górze koło Białaczowa. Okolicznością sprzyjającą rozwojowi pierwotnego górnictwa i hutnictwa, była obecność lasów (a więc paliwa używanego do wytopu żelaza) i rzek, których siłę motoryczną wykorzystywano do mielenia rudy.
(...)Okolice Żarnowa znane są powszechnie z występowania tu piaskowców drobnoziarnistych o lepiszczu krzemionkowym. Pochodzące z dolnej jury piaskowce, zalegające stosunkowo płytko pod powierzchnią ziemi, są - jak wcześniej wspomniano - łatwe w obróbce, ze względu na swą miękkość. Dopiero po pewnym czasie nabierają odpowiedniej twardości. Pokłady piaskowców występują prawie na całym obszarze gminy i są eksploatowane z licznych odkrywek. Wyroby z żarnowskiego piaskowca, takie jak żarna, taczalniki, osełki, kamienie młyńskie, płyty, epitafia, pomniki, posągi i rozmaite elementy architektoniczne, były znane nawet w najbardziej odległych czasach i są bardzo trwałe. Dobitnym tego przykładem jest monumentalny żarnowski kościół św. Mikołaja, cały zbudowany z piaskowca, a którego najstarsza część (wraz ze znakomicie zachowaną wieżą) ma prawie 900 lat i jest w doskonałym stanie. W czasach współczesnych, surowiec ten wykorzystywany jest do celów budowlanych i drogowych, a także do produkcji płytek elewacyjnych.
Złoża surowców ilastych, bogato występujących w okolicach Żarnowa, mają obecnie największe znaczenie, spośród wszystkich zasobów naturalnych gminy. Zalegające w rejonie Sielca, Paszkowic, Chełst, Antoniowa, Grębenic, Nowej i Łysej Góry oraz Żarnowa - iły pochodzenia jurajskiego, wykorzystywane są jako cenny surowiec do produkcji wyrobów kamionkowych i ogniotrwałych, a także płytek podłogowych i wykładzinowych. Z dwóch kopalń, usytuowanych na terenie gminy Żarnów, są one eksploatowane przez Zespół Zakładów Płytek Ceramicznych w Opocznie. W kopalni gliny ceramicznej "Żarnów", złoża iłów służących do produkcji płytek ceramicznych, wydobywa się z głębokości dochodzącej do 70 metrów. (...) W kopalni wydobywa się 34 tys. ton gliny rocznie, z czego 80 % na potrzeby ZZPC w Opocznie.
Z uwagi na trudne warunki wydobywania glinki, której złoża zalegają pod ziemią średnio pod kątem 17o w stosunku do poziomu, od kilkunastu lat prowadzone były poszukiwania nowych złóż glin, które gwarantowałyby rentowną eksploatację.
Pozytywne wyniki dały wiercenia geologiczne, prowadzone w okolicach wsi Chełsty. Złoża glin ceramicznych wystarczą tam na ponad 100 lat. Rozciągają się one pod warstwą nadkładową, sięgającą od 3 do 12 metrów i mają od 12 do 22 metrów miąższości. Spośród żarnowskich glin, charakteryzujących się barwami: białą, szarą, żółtą lub czerwoną, w Chełstach występuje tzw. "glina czerwono wypalająca się". Według specjalistów, stanowi ona najwartościowszy surowiec do produkcji płytek ceramicznych. Na obszarze 30 hektarów, stworzono tutaj nowoczesną kopalnię odkrywkową "Chełsty". Zaledwie 5-cioosobowa załoga tej kopalni, przy pomocy najnowocześniejszych technik urobku surowca, wydobywa tu 50 tys. ton gliny rocznie.
Źródła: Krzysztof Nawrocki, "Żarnów - wczoraj i dziś"
31.10.2014: Mam niesamowitą przyjemność zaprezentować dziś Nicolaus'a Nr.20

13.05.2014: Strona wciąż żyje o czym świadczy najnowsza aktualizacja, a w niej Nicolaus Nr. 19

Archiwum >>>
Ankieta
W jaki sposób dowiedziałeś się o portalu?
Google
Onet
Wp
Inna wyszukiwarka
Portal branżowy
Inna strona
Prasa
Od znajomych
Inne źródło


Zobacz wyniki
Subskrypcja

Otrzymuj informacje o aktualnościach portalu Zarnow.prv.pl. Spróbuj! W każdej chwili możesz zrezygnować. Wpisz poniżej swój email i zatwierdź


  

Najlepiej widać w
1024x768
Wspieramy przeglądarkęKatalog Ciekawych Stron
Kontakt z autorem skryptów PHP i administratorem strony: piatkowski.michal@wp.pl